Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Oprogramowanie chemiczne

Nazwa:
Typ:

Kryteria wyszukiwania
nazwa: wszystkie, typ: wszystkie

ACD/ChemSketch (edycja, wizualizacja)

pobierz od producenta

Wszechstronny program do edycji wzorów strukturalnych z możliwością wprowadzania grup funkcyjnych. Potrafi wizualizować struktury w 3D oraz nazywać systematycznie (IUPAC) związki organiczne z maksymalnie 50 atomami lub 3 pierścieniami. Posiada obsługę SMILES i InChI. Jeden z najwygodniejszych darmowych edytorów.

ArgusLab (wizualizacja, obliczenia kwant.-mech.)

pobierz od producentalink bezpośredni

Potężny program do obliczeń kwantowo-mechanicznych, lecz nie tylko. Umożliwia wyświetlanie układów w 3D (wyświetla animację w trakcjie optymalizacji geometrii). Prezentuje wyżej rzędowe struktury białek. Otwiera pliki w formatach agl, mol, pdb, hin, xyz. Posiada edytor graficzny w 3D. Pozwiala na optymalizację geometrii, obliczenia orbitali, momentów dipolowych, momentów przejścia, ładunków atomowych (np. Mullikena), widm (np. w UV/Vis) i wiele innych. Dostępne pola: SCF, CI, EHT, AM1, PM3, MNDO, ZINDO.

CNINDO (obliczenia kwant.-mech.)

pobierz lokalną kopię (rar)

Metody CNDO i INDO wg J.A. Poople opracowane na podstawie opisu i skompilowane na wersję dla Windows XP przez Tytusa Pikiesa we współpracy z dr hab. inż. A. Hermanem. Spakowana wersja zawiera kod źródłowy oraz skompilowany program wraz z opisem i przykładami obliczeń.

GAMESS (obliczenia kwant.-mech.)

pobierz lokalną kopię

brak opisu

Jmol (wizualizacja on-line)

instalacja Javystrona domowa projektu

Jest to aplikacja Java umożliwiająca wyświetlanie wzorów 2D, 3D, struktur krystalicznych, animacji chemicznych, białkowych struktur wyższego rzędu, orbitali i wielu innych. Umożliwia otwieranie ponad 25 formatów chemicznych i eksport do plików graficznych (jpg, png,...) oraz pdf i POV-Ray. A to wszystko za darmo! Z tego względu aplikacja ta używana jest na niniejszej stronie. Wszystko co musisz zrobić, to zainstalować najnowszą Javę!

Krys1 i Krys2 (krystalografia)

pobierz lokalną kopię

Programy pochodzą z podręcznika "Krystalografia. Podręcznik wspomagany komputerowo". Pomagają zrozumieć podstawowe pojęcia krystalograficzne takie jak np. płaszczyzny sieciowe, komórka elementrana, sieć odwrotna, defekty...

MDL Chime (wizualizacja on-line)

pobierz od producentapobierz lokalną kopię (SP6)

Bardzo użyteczna wtyczka do przeglądarek internetowych umożliwiająca wyświetlanie aktywnej zawartości o tematyce chemicznej. Są to nie tylko proste wzory 2D i 3D, ale także całe animacje czy struktury drugo- i trzeciorzędowe białek. Można wyświetlać struktury również w postaci anaglifów i animacji.

MDL ISIS/Draw (edycja)

pobierz od producenta pobierz lokalną kopię (v. 2.5)

Może nieco mało funkcjonalny, ale za to prosty w obsłudze i bardzo dobrze wszystkim znany program do rysowania wzorów chemicznych.

Mercury (wizualizacja, krystalografia)

pobierz od producenta

Program do prezentacji w 3D zarówno cząsteczek zapisanych w najpopularniejszych formatach, (mol, mol2, xyz, sd), jak i struktur krystalicznych (cif, res, pdb). Posiada wiele możliwości dostosowania wyświetlanej struktury do potrzeb użytkownika. Prezentuje operacje symetrii występujące w danej strukturze.

MOPAC (obliczenia kwant.-mech.)

pobierz lokalną kopię

brak opisu

MOS-F (obliczenia kwant.-mech.)

pobierz lokalną kopię

brak opisu

Open Babel (inne - konwertowanie)

strona projektupobierz program

Program konwertujący pliki z danymi chemicznymi obsługujący ok. 100 najpopularniejszych formatów. M.in.: cif, mol, pdb, xyz, cdx, pov, smiles, inchi, hin, gaussian, gamess, tinker, Q-chem, mopac, jaguar...

SnowFlake (inne)

pobierz lokalną kopię

Program pozwala generować obrazy przypominające płatki śniegu. © Alexander Milukov

Tinker (obliczenia kwant.-mech.)

pobierz od producenta

Pakiet do obliczeń kwantowo-mechanicznych z interfejsem graficznym, lecz bez edytora graficznego. Posiada wiele możliwości (obliczanie geometrii, energii, momentów dipolowych i in. właściwości). Wyświetla układy w 3D jednak wymaga struktur zapisanych w tekstowych plikach wejściowych. Zaimplementowano: Amber, CHARMM, MM2, MM3, OPLS, AMOEBA, zaczątki MM4, UFF, i in.