Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Forum KChN

Inne

← Wróć

Wątek: odmiany alotropowe węgla

+ odpowiedz w tym wątku

21.11.2012 14:10 – student

Witam.Zastanawiałem się nad tym i wiem, że to głupie pytanie... Jednak w różnych źródłach pisze inaczej... Jak traktować takie formy węgla, jak nanorurki, grafen, grafan? Czy mogę nazwać daną strukturę alotropową, skoro składa się np. z grafitu, który również jest jedną z odmian alotropowych węgla?

21.11.2012 16:46 – mgr inż. Antoni Konitz

Grafan jest uwodorowaną formą grafitu (grafenu) - jest więc związkiem chemicznym, a nie pierwiastkiem (nazwa alotropia dotyczy tylko pierwiastków).
Uznane formy alotropowe węgla to diament (i jego polityp lonsdaleit), grafit (i jego odmiany politypowe, z których najbardziej znany jest grafit romboedryczny), fulleryt (do tej grupy należą wszystkie fullereny), nanorurki, grafen, (i ew. grafyn), poliyny i węgiel bezpostaciowy.
Jedyną wątpliwością może być grafit (zawierający warstwy grafenowe) i grafen - jednak już w dwuwastwie grafenowej oddziaływania z otoczeniem są zdecydowanie inne niż warstwy pojedyńczej i to ew. przemawia za rozdzieleniem tych odmian.

+ odpowiedz w tym wątku