Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Forum KChN

Inne

← Wróć

Wątek: stezenie jonow

+ odpowiedz w tym wątku

19.08.2011 21:28 – chemiefreak

Potrzebuje wskazowki przy nastepujacym problemie:
Jak wyjasnic najwieksze stezenie czasteczek kwasu szczawiowego w jego roztworze wodnym sposrod pozostalych czastek i jonow? Jest to silny kwas karboksylowy, wiec dysocjuje w duzym stopniu.
Natomiast kwas ortofosforowy jest rowniez silnym kwasem, ale tutaj wystepuja jony oksoniowe w najwiekszym stezeniu, a nie czasteczki kwasu.

Prosze o pomoc w rozwiazaniu tego zagadnienia.
Z gory dziekuje !!

03.11.2011 00:20 – Marcin

Stała dysocjacji kwasu szczawiowego to ok 0,1, więc stężenie jonów niezdysocjowanych jest (jeśli brać pod uwagę tylko 1 stałą protolizy) 10 razy większe dla dość dużych stężeń kwasu niż iloczyn stężeń jonów HC2O4 i oksoniowych. Ta sama zależność tłumaczy błędność Twojego twierdzenia o większej liczbie jonów oksoniowych w roztworze kwasu ortofosforowego(K1 to ok. 1/100).
Chociaż, jak wszystkim wiadomo jest coś takiego jak prawo rozcieńczeń Ostwalda, które mówi, że w rozcieńczonych roztworach dysocjacja może być daleko posunięta. Tak więc w pewnych stężeniach kwasu będzie przewaga jonów oksoniowych nad cząsteczkami kwasu.
Kwestia rozcieńczenia.

+ odpowiedz w tym wątku