Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Forum KChN

Chemia nieorganiczna – wykład

← Wróć

Wątek: kwas czy zasada?

+ odpowiedz w tym wątku

04.09.2012 17:48 – aga

Witam. Głowię się nad jednym zadaniem. Mam podany związek XOn(OH), przy czym n=0-3, a X jest pierwiastkiem o znacznej elektroujemności. Pytanie brzmi,czy związek ten jest kwasem czy zasadą - jeśli jest kwasem to który najłatwiej dysocjuje, a jeśli zasadą, która najmocniejszą. Coś tam wymyśliłam, ale wolałabym nie dzielić się moją teorią na wypadek jakby była bzdurna, a obawiam się, że może tak być. Z góry dziękuję za odpowiedź.

05.09.2012 12:40 – dr inż. Andrzej Okuniewski

Przedstawiony wzór można przekształcić. Opisuje on następujące związki: HXO, HXO2, HXO3 oraz HXO4. Praktycznie tylko chlorowce mogą tworzyć pełen zestaw tych związków. Reszta jest chyba oczywista.

05.09.2012 12:43 – aga

tak właśnie próbowałam go przekształcać, tylko nie wpadłam na chlorowce ale myślałam o manganie, a tam właśnie pełen zestaw tych związków mi nie pasował i nie mogłam określić ich charakteru. Ale teraz faktycznie wszystko się rozjaśniło. Dziękuję serdecznie.

06.09.2012 09:37 – mgr inż. Antoni Konitz

W podręcznikach chemii ogólnej omawia się empiryczną teorię kwasowości oksokwasów (HO)mXOn. Jeśli n-m>1 kwas jest zawsze mocny! To prawda nawet w przypadku kwasów fosforowych np: H4P2O7(ale bez obecności wody).
Na kwasowość wpływa również elektroujemność atomu centralnego i w przypadkach HOClO2 i HONO2 mamy do czynienia z mocnymi kwasami (i wyjątkiem od tak uproszczonej reguły Paulinga, która określa przybliżoną wartość pKa oksokwasów)

+ odpowiedz w tym wątku