Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Forum KChN

Chemia nieorganiczna – wykład

← Wróć

Wątek: Kształty czasteczek, wzory Lewisa

+ odpowiedz w tym wątku

26.06.2013 13:59 – AAA

Mam pytanie odnosnie kształtów czasteczek. Czasteczki typu XeF4, PCl3 itp łatwo narysowac i okreslic kształ metoda VSEPR. Jednak w jaki sposób robic to na przykladach S2O32-, H2PO2-, HClO3, N2H4.

Jak je narysowac, jak okreslic kształt? Czy sa jakies zasady okreslajace w jaki sposob rozkladac wiazania jezeli jest kilka mozliwosci?

Pozdrawiam

26.06.2013 15:59 – mgr inż. Antoni Konitz

Najlepiej wiedzieć jak, czasteczki są zbudowane (umożliwia to systematyczne chodzenie na wykłady)- mam na myśli sekwencję wiązań, albo jakieś szczegóły np otrzymywania. np tiosiarczany otrzymuje się przez reakcję siarczanów(IV) z siarką tzn najprawdopodobniej powstaje wiązanie S=S, hydrazynę otrzymuje się w reakcji amoniaku z chloraminą (NH2Cl), tzn powstaje wiązanie N-N, HCLO3 jest kwasem tlenowym, posiada 1 at. wodoru polączony z tlenem, a więc wszystkie atomy tlenu muszą łączyć się z atomem chloru, reszta H2PO2 pochodzi od kwasu tlenowego H3PO2, a więc w żaden sposób nie da się połaczyć wszystkich atomów wodoru z atomami tlenu łączącymi się dalej z atomem fosforu, za to atom fosforu preferuje towarzystwo 4 innych atomów w swoim otoczeniu, a wieć umieszczamy dwa atomy wodoru przy atomie fosforu.
Zanim zaczniemy stosować reguły VSEPR należy dokładnie zaznajomić się z opisaniem wzorów Lewisa, wtedy część tych informacji wyniknie z zastosowania reguł używanych w rysowaniu wzorów. Warto przeczytać odpowiedni fragment I rozdziału skryptu internetowego o wzorach Lewisa, zanim zacznie się bardziej zaawansowane tematy (VSEPR). Droga na skróty w chemii często jest drogą przez mękę.

26.06.2013 16:56 – AAA

po przeczytaniu wiem jak narysować struktury, jednakże w dalszym ciągu nie wiem jak okreslić kształt np. hydrazyny.
Czy ksztalt H2PO2- i S2O3 to tetraedr? Z kolei HClO3 to litera V?

+ odpowiedz w tym wątku