Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Forum KChN

Chemia nieorganiczna – ćwiczenia

← Wróć

Wątek: Zadanie 6.7 Równowagi

+ odpowiedz w tym wątku

12.01.2013 14:19 – jimmy

Mam problem bo wynik nie wychodzi taki jak powinien. Ja liczę w ten sposób: tak jak w każdym poprzednim zadaniu robię tabelkę ze stężeniami początkowymi i ze stężeniami równowagowymi tyle że pojawia się niewiadoma x, wyliczam x i podstawiam pod wzór do stężenia do danego reagenta, wynik wychodzi zły.

13.01.2013 19:11 – mgr inż. Antoni Konitz

Jest takie powiedzenie rosyjskie – biez wodki nie razbieriosz. W tym zadaniu jest to cieńkusz (30 % wag), a nie wódka i pewnie dlatego są problemy.
Ale teraz na poważnie. Każde zadanie można sprawdzić. Jeśli znamy odpowiedź, to również można sprawdzić, czy jest ona poprawna. W tym przypadku jest ona właściwa Podano ją wprawdzie z jedną cyfrą znaczącą więcej niż potrzeba, ale dzięki temu praktycznie idealnie sprawdza to wartość stałej estryfikacji (4,0) lub stałej hydrolizy (0,25).
Zadanie „naszpilkowane jest kilkoma sztuczkami” idealnie sprawdzającymi, czy student wie, co czyni.
W danych zadania nie ma podanej objętości końcowej, a więc w jaki sposób można określić stężenia? Oczywiście objętość można wstawić symbolicznie, ale wtedy w trakcie przekształceń ona zniknie bo delta(n) reakcji (suma moli produktów reakcji minus suma moli substratów) wynosi 0; a wtedy niewiadoma x jest ilością moli, a nie stężeniem. Tylko w przypadku, kiedy objętość układu wynosi dokładnie 1 dm3 to x jest również stężeniem (to zadanie to nie jest ten przypadek). Poza tym w tablicach ICE (początek, zmiana, równowaga) x symbolizuje zmianę stężenia (lub ilości moli w tym zadaniu), a pytanie jest o ilość moli pozostałego estru (czyli w odpowiedzi podajemy 1-x). Ponadto trzeba wiedzieć, że znamy stałą równowagi reakcji estryfikacji,. Jeżeli nie zmienimy stron lewej z prawa równania reakcji hydrolizy (czyli nie będziemy liczyć tak jak dla reakcji estryfikacji) to trzeba obliczyć stałą reakcji hydrolizy estru (jest to bardzo proste – stała jest odwrotnością reakcji estryfikacji, ale trzeba o tym pamiętać (czyli uważnie przeczytać część teoretyczną rozdziału).
Z informacji dostarczonych na forum (bez podania wzoru, wg którego liczono oraz wstawionych danych liczbowych) nie wiadomo, ile „dołków” zaliczono w tym przypadku.

Aby nie trzeba szukać, o czym mowa: zadanie 6.7. Zmieszano 1,0 mola octanu etylu ze 100 gramami wodnego roztworu alkoholu etylowego o zawartości 30% wagowych etanolu. Oblicz, ile moli octanu etylu pozostanie w stanie równowagi.
(Stała reakcji estryfikacji podana jest w zadaniu poprzednim i wynosi 4,0)

+ odpowiedz w tym wątku