Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Forum KChN

Chemia nieorganiczna – ćwiczenia

← Wróć

Wątek: skrypt 4, zad 7

+ odpowiedz w tym wątku

26.01.2014 17:46 – student 1 roku chemii

Jak dobierać współczynniki w jonowych równaniach reakcji redoksowych? Jak ustalać środowisko reakcji, kiedy dodajemy jon H3O+, a kiedy OH-? Dodatkowo w przykładzie w skrypcie jest dodawany jony H+/ OH- lub woda, a w rozwiązaniach H3O+. Z góry dziękuję za odpowiedź.

27.01.2014 08:08 – mgr inż. Antoni Konitz

Reakcje redoksowe zapisywane jonowo z doborem środowiska wymagają zbilansowania po obu stronach równania zarówno atomów, jak i ładunków. W ogromnej większości przypadków, jeśli bilans pobranych i oddanych elektronów został zrobiony prawidłowo wraz ze współczynnikami przy reagentach wymieniającymi się elektronami, dobór środowiska staje się oczywisty. Należy jedynie pamiętać o tym, że po obu stronach równania mogą istnieć tylko pary H3O+/H2O lub OH/H2O ponieważ jony H3O+ i OH istniejące po obu stronach równania reakcji natychmiast utworzą wodę Jeżeli w zadaniu opisowo podano środowisko reakcji to dotyczy to lewej strony równania. Natomiast o tym czy reakcja w danym (dopasowanym) środowisku może zachodzić decydują potencjały normalne reakcji, których w tym momencie nie wprowadza się, a w związku z tym student czasem może zbilansować reakcję w innym środowisku niż ona faktycznie zachodzi. Pewne przypadki trenowane powinny być w szkole średniej (utlenianie manganianem(VII) i chromianem/dichromianem) i wtedy należy zastosować reguły znane wcześniej - poz tymi przypadkami prawidłowo zbilansowaną reakcję (atomy i ładunki),chociaż z niewłaściwym doborem środowiska, uznaje się za poprawną.

+ odpowiedz w tym wątku