Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Forum KChN

Chemia nieorganiczna – laboratorium

← Wróć

Wątek: Temat pierwszych laboratoriów

+ odpowiedz w tym wątku

13.02.2012 18:13 – Studentka

Z racji na zamieszanie na zajęciach nie jestem pewna: na pierwsze laboratorium obowiązują jony Ag, Pb, Hg i związki rtęci? Z góry dziękuję za odpowiedź.

13.02.2012 19:24 – dr inż. Andrzej Okuniewski

Programy różnią się w zależności od kierunku. Proszę sprawdzić zakres materiału w regulaminie pracowni.

16.02.2012 11:12 – student

Nie rozumiem już, jak mamy wykonać analizę trzech kationów po wejściówce. Jak to powinno wyglądać. Co można, czego nie można robić... Zrobić 3 roztwory, każdy badać w kilku probówkach za pomocą różnych odczynników? I o jakich rzeczach pamiętać?

16.02.2012 11:35 – mgr inż. Antoni Konitz

Zależnie od kierunku (proszę zawsze go podawać) studenci wykonują analizę kilku pojedynczych kationów lub od razu mieszaninę kationów.
Roztwór w probówce należy podzielić na kilka części i z każdą z nich przeprowadzić inną reakcję z odczynnikami, które dają najbardziej charakterystyczne reakcje dla danej grupy kationów. Reakcje opisane są w podręcznikach do pracowni.
Mieszaniny analizujemy wg procedur dla mieszanin, chociaż czasem część kationów można wykryć w całej mieszaninie.

19.02.2012 16:53 – Studentka

Kierunek biotechnologia, sem II. W programie nauczania zawarte jest zdanie "Analiza mieszaniny – należy wykryć jakie kationy znajdują się w roztworze otrzymanym do analizy. Warunkiem wstępnym wydania mieszaniny w ćwiczeniach 1–3 jest poprawna analiza zawartości dwóch próbek, zawierających po jednym kationie każda." Czy to oznacza, że otrzymujemy najpierw dwie probówki do analizy wstępnej, jako sprawdzian, a potem zlewkę z mieszaniną różnych kationów? Z tego co pamiętam z pierwszych laboratoriów była mowa tylko o dwóch probówkach...

19.02.2012 17:24 – mgr inż. Antoni Konitz

Dokładnie tak. Dwie probówki robi się tal długo, aż obie będą zrobione poprawnie (ale za to nie dostaje się żadnych punktów, najwyżej traci niepotrzebnie czas), następnie wydaję się mieszaninę. To również było mówione na zajęciach wstępnych!

+ odpowiedz w tym wątku