Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Forum KChN

Chemia nieorganiczna – laboratorium

← Wróć

Wątek: Wykrywanie "niestandardowych" jonów

+ odpowiedz w tym wątku

21.02.2013 09:11 – TPK

Witam.

Chodzi mi o jony nieujęte albo rzadko ujmowane w którejś z grup głównych w klasycznych podręcznikach chemii analitycznej(mówię tutaj opierając się o skrypt z uczelni oraz Lipca,Szmala na dniach sprawdzę inne podręczniki w bibliotece).

Czy byłby ktoś w stanie podać literaturę lub inne źródła(może być anglojęzyczne) w których omówione są reakcje jakościowe jonów wykraczających poza standardowo opisane aniony i kationy?

Dla przykładu.
Cytując za wikipedią:

Pierwsza grupa kationów zawiera Ag+, Pb2+ i Hg2 2+, Tl+, W6+, Cu+, Au+·

Ag+, Pb2+ i Hg22+ - klasyka.

Natomiast o Tl+, Cu+, Au+ czy W6+ nic nie znalazłem.

Czy mógłbym prosić o nakierowanie na źródła, w których poczytam o ich reakcjach, wykrywaniu (oraz innych mniej popularnych jonów)?

Pozdrawiam i dziękuję

21.02.2013 10:32 – mgr inż. Antoni Konitz

Co nieco jest w Minczewskim i Marczenko, stary skrypt PG ma chyba Cu(i).
Wszystkie kationy i jeszcze wiecej
http://archive.org/stream/reagentsforquali029199mbp#page/n7/mode/2up - można legalnie sciągnąć
Analitykę strąceniową i przez kompleksowanie można znaleźć w serii Radiochemistry - dokumenty amerykańskiej agencji energii atomowej są ogólnie dostępne.
Rosjanie wydawali serię: analityczna chemia (pierwiastków) - każdy tom to inny pierwiastek - dostepne na serwerach uniwersytetów rosyjskich.

21.02.2013 17:52 – TPK

Dziękuję serdecznie.

Jeśli to nie jest problem to poprosiłbym jeszcze o nakierowanie czy to jest ten "stary skrypt" i czy w tej pozycji znajdę Cu(I):

Ćwiczenia laboratoryjne z chemii nieorganicznej. Cz. 1 i 2
Zenon Michałowski, Jerzy Prejzner ;
Politechnika Gdańska.
Wydaw. PG , 1995.
Wydanie Wyd. 6 zm. i popr.
?

Dziękuję ponownie i pozdrawiam

22.02.2013 12:40 – mgr inż. Antoni Konitz

Kation miedzi(I) praktycznie nie występuje w roztworzw. Natomiast znane są jego związki kompleksowe. Próby ich rozkładu prowadzą do miedzi (II) lu dysproporcjonowania na miedź metaliczną i miedź(II). Jedyne związki miedzi (I), które mogą być przydatne w analizie jakościowej to tlenek i siarczek (nietypowa rozpuszczalność w kwasie solnym).

Z książek kóre mogą jeszcze zawierać jakieś szczątkowe informacje na temat analityki tych kationów to
Analiza jakościowa Gaston Charlot Wydana kilka razy po polsku (autor opracował bezsiarkowodorową metodę analizy jakościowej) oraz Marceli Struszyński (wydanie sprzed około 60 lat)

+ odpowiedz w tym wątku