Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Forum KChN

Chemia nieorganiczna – laboratorium

← Wróć

Wątek: woda królewska

+ odpowiedz w tym wątku

30.10.2011 20:04 – kazik

Witam,
ostatnio na laboratoriach zaintrygował mnie pewien fakt. Mianowicie strąciłem osad siarczków 2 grupy (dokładnie grupy 2a) i rozpuściłem go w 6-molowym HNO3. Część osadu ie uległa rozpuszczeniu, więc założyłem, że to rtęć. Nierozpuszczony osad chciałem rozpuścić w wodzie królewskiej, i tu niespodzianka. Osad nie rozpuszczał się. Teraz nurtuje mnie czy ów dziwny osad powstał w wyniku mojego błędu i lenistwa(rozpuszczając osad wrzuciłem cały sączek do kwasu i zacząłem podgrzewać)? Po za tym, czym mógł być dany osad jeśli nie chciał się rozpuścić nawet w wodzie królewskiej? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

30.10.2011 22:55 – Marcin

Bez obaw, to mogła być siarka która wypadła po utlenieniu niektórych siarczków. leć dalej z analizą :) (chociaż ten cały sączek w kwasie to nie był najlepszy pomysł...)

30.10.2011 23:20 – dr inż. Andrzej Okuniewski

Fakt, jeśli osad był biały do żółtego, to zapewne była siarka. Nie ma się też czym przejmować w przypadku sączka. Nawet jeśli się nieco roztworzy, to z pewnością nie powstaną żadne istotne kationy (celuloza to tylko węgiel, wodór i tlen).

31.10.2011 17:14 – kazik

Osad był czarny co kierowało mnie w stronę przypuszczeń, że jest to osad siarczku rtęci. Przeszło mi przez myśl, że mogą to być jakieś utlenione części sączka. Jeszcze jedno pytanie, czy możliwe jest wykrycie rtęci bezpośrednio z mieszainy za pomocą SnCl2? Przeglądając różne schematy analiz stwierdziłem, że po pewnym czasie powinna pojawić się metaliczna rtęć. Czy jakieś jonu mogą przeszkadzać w wykrywaniu rtęci w ten sposób?

01.11.2011 10:29 – dr inż. Andrzej Okuniewski

Jony rtęci, jako metalu o wysokim potencjale, można łatwo wykryć z mieszaniny pierwotnej na blaszce miedzianej o nieco niższym potencjale. Pojawienie się ciemnego nalotu, a po przetarciu srebrzystej powłoki amalgamatu świadczy o obecności jonów rtęci (Hg22+ lub Hg2+). Gdy w roztworze obecne są jony Ag+, to również powstaje ciemy nalot, jednak jest on praktycznie w całości usuwany podczas przetarcia papierem.

01.11.2011 23:30 – Marcin

Chcę tylko nadmienić, że jeśli chcesz mieć pewność, że to nie Hg22+ a Hg2+ to wyjściową mieszaninę trzeba zadać rozcieńczonym kwasem solnym, osad odsączyć, a przesącz po sprawdzeniu całkowitości wytrącenia kationów grupy 1 poddać analizie z blaszką miedzianą.

02.11.2011 07:16 – mgr inż. Antoni Konitz

Działanie kwasem solnym to standardowa procedura do całkowitego oddzielenia kationów srebra i rteci(I) i jeśli mogą wystąpić w mieszaninie to koniecznie trzeba tak postępować. Ew. czarny osad po roztworzeniu w 6 M HNO3 to siarczek rtęci otoczony siarką (jeśli ktoś zbyt krótko prowadzi reakcję to mogą być również inne siarczki). To co się przeszło do roztworu na ogół wystarcza do prawidłowego wykrycia pozostałych kationów. Roztwarzanie w wodzie królewskiej nie ma sensu bo rtęć można wykryć wcześniej z próby pierwotnej (natomiast jest to metoda do scharakteryzowania czystego siarczku rtęci otrzymanego w reakcji pojedynczych kationów). Roztwarzanie siarki w wodzie królewskiej zachodzi powoli.

02.11.2011 10:21 – dr hab. inż. Anna Dołęga

Wytrącająca się siarka jest często szara. Siarczek rtęci jest smoliście czarny i roztwarza się w wodzie królewskiej, ale i tak przy tej okazji wydziela się siarka. Coś stałego zatem zawsze pozostaje.

02.11.2011 16:06 – kazik

Próbę z blaszką miedzianą też już przeprowadziłem i jej wynik był negatywny. Aczkolwiek po kilku niepowodzeniach związanych z użyciem tylko jednej metody wykrywania danego kationu co przełożyło się na niską ilość punktów zdobytych na laboratoriach wolę upewniać się na kilka sposobów, że danego kationu nie ma w mieszaninie:)Jeszcze jeden fakt który mi się przypomniał, woda królewska do której wrzuciłem osad, podczas podgrzewania przyjmowała coraz bardziej intensywnie żółtą barwę, zachowując przy tym swoją klarowność.

02.11.2011 16:53 – mgr inż. Antoni Konitz

Woda królewska, jeśli cokolwiek utlenia, wytwarza tlenki azotu i trochę chloru, które rozpuszczają się nieco w roztworze dając własnie taką barwę - tak naprawdę nie jest to nic charakterystycznego.

+ odpowiedz w tym wątku