Politechnika GdańskaWydział ChemicznyKatedra Chemii Nieorganicznej Copyright © 2017 by KChN WCh PG – Andrzej Okuniewski | |

Forum KChN

Chemia nieorganiczna – laboratorium

← Wróć

Wątek: Materiały na ostatnią wejściówkę z anionów

+ odpowiedz w tym wątku

23.11.2011 19:44 – Zdeterminowana

Grupa obejmuje bardzo duża partię materiały, tlenki wodorotlenki, stopy, metale. Mam ogromną prośbę czy ktoś wie z jakiej książki można znaleźć materiały przygotowujące nas do niej? Ponieważ w skrypcie wiele nie ma:/

23.11.2011 21:13 – dr inż. Andrzej Okuniewski

Z grubsza należy wiedzieć, że wodorotlenki są zasadowe, a kwasy kwaśne. Że zasady można zwykle roztworzyć w kwasach i odwrotnie otrzymując sole. Że metale (także ich stopy) roztwarzają się zwykle w rozcieńczonych kwasach - solnym, azotowym(v), siarkowym(vi). W kwasie solnym nie roztwarzają się natomiast metale I grupy, a w kwasie azotowym(v) nie roztwarza się np. glin, gdyż pasywuje. Podobnie roztworzyć można tlenki metali. Za każdym razem otrzymujemy sole, a tych analizę już znamy, a jeśli nie, to jest ona dobrze opisana w skrypcie.

Początkowe pH próbki możemy sprawdzić papierkiem wskaźnikowym zwilżonym wodą. Należy pamiętać, że sole nie muszą mieć odczynu obojętnego! Informacje niosą też stan skupienia, połysk i zabarwienie próbki.

Ponadto do analizy mogą zostać wydane niemetale takie jak jod, czy siarka - tu trzeba wykazać się nieco większą inwencją, ale w wymienionych przypadkach wystarczy próbkę ogrzać (ew. powąchać) i stanie się jasne co jest jej składnikiem.

Powodzenia!

10.12.2011 10:55 – studentka

Czy na tej ostatniej wejściówce można się spodziewać pytań, o np. wykrywanie wanadu/tytanu czy wolframu w stali stopowej, czy jeśli te pierwiastki nie są omówione w skrypcie to można je wykluczyć, bo będą tylko te, które są opisane?

10.12.2011 17:09 – dr inż. Andrzej Okuniewski

Obowiązują państwa tylko te pierwiastki i ich związki, których jony były przedmiotem dotychczasowych analiz.

+ odpowiedz w tym wątku